LECZENIE JASKRY - AN OVERVIEW

leczenie jaskry - An Overview

leczenie jaskry - An Overview

Blog Article

Dynamiczna tonometria konturowa Pascala – jest nowoczesną metodą umożliwiającą zbadanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego wynik nie jest zaburzony przez indywidualne różnice w grubości rogówki.

Jaskrę nabytą można podzielić na dwie podstawowe kategorie: pierwotną oraz wtórną. W ramach typu pierwotnego można wyróżnić dodatkowo jaskrę pierwotnie otwartego kąta, która występuje najczęściej, jaskrę zamykającego się kąta oraz postać mieszaną.

W zależności od przyjętych kryteriów, można wyróżnić różne rodzaje jaskry. Podstawowy podział mówi o występowaniu:

Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jest skutkiem braku równowagi pomiędzy wytwarzaniem a odpływem cieczy wodnistej z oka do krwiobiegu.

przednią komorę oka i jej zadanie polega m.in. na dostarczaniu substancji odżywczych soczewce i rogówce oka. Upośledzenie procesów usuwania, bądź produkcji cieczy wodnistej oka stać się może zatem przyczyną nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego i rozwoju jaskry.

Celem leczenia jest zahamowanie write-upępu choroby w stopniu, który pozwoli pacjentowi na zachowanie użytecznej ostrości wzroku do końca życia. Osiągnięcie tego celu umożliwia stałe utrzymywanie w chorym oku bezpiecznego, indywidualnie ustalonego ciśnienia – tzw. ciśnienia docelowego.

W oczach których doszło do zarośnięcia szczeliny kąta jedyną możliwość stworzenia drogi odpływu daje operacyjne wytworzenie sztucznej przetoki metodą tabekulektomii lub wszczepienia implantu, tak jak to opisano w operacyjnym leczeniu jaskry otwartego kąta (JPOK).

Dlatego leczenie JPOK na obecnym poziomie światowej wiedzy medycznej ogranicza się do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego zarówno farmakologicznie, website jak i zabiegami laserowymi, a jeśli tą drogą nie osiąga się celu leczenia – także operacyjnie.

Optyczna koherentna tomografia dna oka (OCT) – uważana jest obecnie za najbardziej godną polecenia. W przypadku jaskry mierzy ona grubość warstwy włókien nerwowych siatkówki wokół tarczy nerwu wzrokowego oraz w jej obrębie. Istnieją dwie aktualnie używane metody badania za pomocą OCT. (kliknij, by powiększyć)

Inną innowacyjną metodą jest technologia MIGS (minimally invasive glaucoma surgical procedure), czyli minimalnie inwazyjna chirurgia jaskry. W trakcie zabiegu MIGS lekarz wszczepia mały implant (stent) do kąta przesączania oka, który pomaga w odprowadzaniu cieczy wodnistej i zmniejsza ciśnienie.

W wyniku przeprowadzonego zabiegu dochodzi do stopniowego obniżenia ciśnienia, co ułatwia następnie kontrolę choroby za pomocą leczenia farmakologicznego i może nawet wyeliminować potrzebę leczenia chirurgicznego.

O sukcesie leczenia możemy mówić gdy uda się zachować podstawowe widzenie. Najczęściej choroba niszczy widzenie w stopniu dużym. Istotą leczenia jaskry neowaskularnej jest ustalenie i leczenie jej przyczyn, a nie tylko wysokiego ciśnienia w oku.

Ostra zamknięcie kąta przesączania – w tym podtypie ciśnienie wewnątrzgałkowe gwałtownie wzrasta na skutek nagłej blokady siateczki beleczkowania przez obwodową cześć tęczówki. Objawy to:

Jaskrą nazywa się choroby oczu, których wynikiem jest nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek siatkówki. Jaskra prowadzi do articleępującego zacieśniania się pola widzenia. W jej zaawansowanej fazie chory widzi „jak przez dziurkę od klucza” (tzw.

Report this page